Jugoslovenski komunistički forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

F.K. RADNICKI BEOGRAD

4 posters

Ići dole

F.K. RADNICKI BEOGRAD Empty F.K. RADNICKI BEOGRAD

Počalji  crveni bataljon 12/7/2011, 21:26


Fudbalski klub Radnički Beograd

Proleterski ponos

Iako se o tome malo zna u javnosti i Srbija ima svoj Livorno. Fudbalski klub iz Toskane je iz grada u kome je 1921. godine održan osnivački kongres Italijanske komunističke partije (PCdI) a beogradski Radnički je osnovan na inicijativu komunista.
Naime, „crvenokrstaši“ kako su nazivali taj klub zbog sedišta Sportkog društva Radnički u beogradskom naselju Crveni Krst su nastali nakon predloga Poslaničke grupe Komunističke partije Jugoslavije (KPJ) u tadašnjoj Skupštini Kraljevine Jugoslavije da se osnuje radnički sportski klub. Njihovu inicijativu sprovode mladi radnici nakon gostovanja zagrebačkog Sportskog kluba Građanski koji je u dva meča pobedio najbolji srpski fudbalski klub BSK. Za đake beogradske građevinsko zanatske škole posebna inspiracija je bila da su pojedini fudbaleri Građanskog bili radnici kao i oni sami pa su se odlučili na to da i Beograd dobije svoj radnički klub. Inicijativni sastanak za osnivanje Sportskog kluba Radnički održan je u Zanatskoj školi 20.aprila 1920. godine. Od ukupno 29 osnivača njih 15 –ak je znalo da igra fudbal, njih petoro-šestoro su bili politički radnici a ostali pomažući članovi. Sakupljen je osnivački ulog od 140 dinara, a prvi problem je bio kako nabaviti fudbalsku loptu. U celom Beogradu u tom trenutku našla se jedna jedina lopta koja je plaćena 280 dinara, uz dodatno prikupljanje priloga. Drugi problem je bio igralište i tu je već došlo do podele među osnivačima. Jedini su bili za to da se igra na igralištu Srpskog Mača kod današnjeg Vukovog spomenika a drugi su bili za Bara Veneciju. Pobedila je ova druga struja i od opštine je zatražena i dobijena dozvola za zemljište, negde na mestu današnjeg igrališta Železničara. Prvi predsednik kluba ujedno i njegov fudbaler bio je Ilija Krstić. Prve utakmice odigrane su 1921 godine kada se Beogradski sportski klub Radnički učlanio u Beogradski loptački savez. Igrao je tada u Drugom B razredu takmičenja. Prvi uspeh od osnivanja Radnički beleži u sezoni 1924/25 kada osvaja prvo mesto u Drugom razredu sa učinkom 9-1-2. U Prvoj saveznoj fudbalskoj ligi Radnički se obreo u sezoni 1953/54 zauzevši na kraju takmičenja 12 mesto od 14 timova. Kasnije je dva puta Radnički uspeo da bude treći u prvenstvu a jednom četvrti. Najveći uspeh u istoriji kluba ostvaren je u sezoni 1956/57 kada je Radnički igrao u finalu Kupa Jugoslavije sa Partizanom. Nakon vođstva od 3:0 na prepunom Stadionu JNA na kraju su ipak trijumfovali „crno-beli“ sa 5:3. U to vreme je Radnički imao stadion na Vilinim Vodama pa su ušavši u legendu nakon sjajne igre sa Partizanom dobili nadimak „Majstori sa Dunava“. Istorijska utakmica je odigrana 26. maja 1957. godine. Sada Radnički igra u Prvoj beogradskoj ligi ali nije zaboravljen. Nikada neće biti zaboravljena slavna istorija kluba, nikada neće biti zaboravljeno ko je i zašto osnovao klub i nikada neće biti napuštena tradicija na kojoj je nastao. Radnički je dika i ponos svakog onog ko živi od svog rada i tako će i ostati.
Zato Ra-ra-Radnički! Napred Radnički!







crveni bataljon

Broj poruka : 7
Datum upisa : 12.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

F.K. RADNICKI BEOGRAD Empty Re: F.K. RADNICKI BEOGRAD

Počalji  Simon_Bolivar 16/11/2011, 00:41

Radnicki je 90-ih(dok je igrao u Prvoj ligi) imao navijace "Ultra Kosa" koji su ne vise od jednu dve sezone pratili Radnicki Beograd. Grupu su sacinjavali momci sa Bezanijske Kose,inace navijaci Crvene Zvezde koji su na gostovanju u Smederevu koliko mi je poznato izgubili zastavu Ultra Kosa:

http://www.ultra-semendria.com/galerija/displayimage.php?album=21&pos=15

E sad za one koji bi da vide neko od izdanja tadasnjih navijaca Radnickog evo slike protiv FK Zemuna i bakljade:

F.K. RADNICKI BEOGRAD 11mgo61

Poznat je rivalitet Zemuna i Novog Beograda,tako da je ovo bilo ponovno okupljanje grupe u specijalnoj prilici nakon sto im je zastava oteta od strane Despota. Grupa ex Ultra Kosa danas ne prati Radnicki,vec je skoncetrisana na Zvezdu gde deluje u okviru navijacke grupe Delije B.kosa. koliko je meni poznato.
Simon_Bolivar
Simon_Bolivar

Broj poruka : 87
Datum upisa : 14.10.2008

Nazad na vrh Ići dole

F.K. RADNICKI BEOGRAD Empty Re: F.K. RADNICKI BEOGRAD

Počalji  crveni bataljon 16/11/2011, 03:57

Dok je bio prvoligas Radnicki nije imao organizovanu navijacku grupu. Tako da cenim da je ta ekipa boravila na utakmicama Radnickog koje je igrao u nizim rangovima 90-tih.

Inace, prvi ogranizovani navijaci Radnickog su se pojavili 30-tih godina i bili su aktivisti u radnickog pokretu tog vremena u Beogradu. Pratili su svoj tim i na gostovanja iduci peske do Zemuna i drugih delova grada.

crveni bataljon

Broj poruka : 7
Datum upisa : 12.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

F.K. RADNICKI BEOGRAD Empty Re: F.K. RADNICKI BEOGRAD

Počalji  Simon_Bolivar 16/11/2011, 13:43

Radnicki je igrao u Prvoj ligi i nesto posle 2000-e tako da je ovo fotografisano kada su igrali protiv Zemuna, a fotografiju je objavio i casopis 'Srpski Navijac' u jednom od brojeva. Tada je na Novi Beograd doslo oko 300 Zemunaca,a Ultra Kosa je bila pojacana 'Klosarima' (FK IMT) i jos nekim pojedincima sa NBG-a koji gaje netpeljivost prema Zemuncima.

Ultra Kosa je pratila Radnicki u Prvoj ligi ali nisu bili redovni na svim utakmicama.
Naravno Ultra Kosu ne smatram istinskim navijacima Radnickog,jer je klub koji oni podrzavaju zapravo C.Zvezda,dok je odlazak na utakmice Radnickog bilo pomodarstvo pod parolom "Support your local team" sve prisutne u navijackoj kulturi.Inace ovim nikako ne zelim da omalovazama tu parolu i smatram je pozitivnim lokal-patriotskim podsticajem za sve navijace da prate klub iz svog regiona,grada ili dela grada.

Problem je taj sto Ultra Kosa nije smatrala FK Radnicki za klub br 1.,vec klub br 2. u svojim zivotima,tako da se cak ne mogu svrstati ni u lokal patriote. To se najbolje vidi i po tome sto se vise ne pojavljuju na stadionu kod Studentskog Grada vec im je Marakana mesto prebivalista.
Simon_Bolivar
Simon_Bolivar

Broj poruka : 87
Datum upisa : 14.10.2008

Nazad na vrh Ići dole

F.K. RADNICKI BEOGRAD Empty Re: F.K. RADNICKI BEOGRAD

Počalji  Simon_Bolivar 16/11/2011, 14:36

Dodao bih jos i ovo: sramota je da levicarski pokret u Srbiji ne mari za sport, ne okuplja se oko klubova kakav je recimo Radnicki niti je zainteresovan za bilo kakvu navijacku podrsku.

F.K. RADNICKI BEOGRAD 732502

Ovo je futsal klub KPRF-a,a da ne napominjem da komunisti u Rusiji prate FC Serp i Molot (nizerazredni moskovski klub), prema tome zamislite se dok gledate u ovu sliku; Exclamation i zapitajte zasto Italija ima Livorno,Kipar Omoniju,Nemacka St.Pauli,Belgija Standard, Rusija Serp i Milot ... pa cak vasljivi NGO zajedno sa Zagrabackom Antifom mase 'Peace' zastavama na utakmicama NK Zagreba, a srpski komunisti Question
Ajmo malo vise aktivizma na tom planu.
Simon_Bolivar
Simon_Bolivar

Broj poruka : 87
Datum upisa : 14.10.2008

Nazad na vrh Ići dole

F.K. RADNICKI BEOGRAD Empty Re: F.K. RADNICKI BEOGRAD

Počalji  crveni bataljon 5/1/2012, 04:13

Simon_Bolivar ::Dodao bih jos i ovo: sramota je da levicarski pokret u Srbiji ne mari za sport, ne okuplja se oko klubova kakav je recimo Radnicki niti je zainteresovan za bilo kakvu navijacku podrsku.

F.K. RADNICKI BEOGRAD 732502

Ovo je futsal klub KPRF-a,a da ne napominjem da komunisti u Rusiji prate FC Serp i Molot (nizerazredni moskovski klub), prema tome zamislite se dok gledate u ovu sliku; Exclamation i zapitajte zasto Italija ima Livorno,Kipar Omoniju,Nemacka St.Pauli,Belgija Standard, Rusija Serp i Milot ... pa cak vasljivi NGO zajedno sa Zagrabackom Antifom mase 'Peace' zastavama na utakmicama NK Zagreba, a srpski komunisti Question
Ajmo malo vise aktivizma na tom planu.

S obzirom da Simon Bolivar navodi izvore za svoje tvrdnje verujem u autenticnost njegovih podataka. Ja licno nikada nisam video nijedan transparent organizovanih navijaca Radnickog ni 90-tih ni posle 2.000 ali zvuci sasvim realno ovo sto je rekao Simon Bolivar a potkrepio je to i dokazima. Po svemu sudeci zbog rivalstva Novog Beograda i Zemuna deo navijaca Crvene Zvezde iz Novog Beograda, uglavnom sa Bezanijske kose je dolazio na neke utakmice Radnickog koje je taj tim igrao sa F.K. Zemun.
Slazem se sa Simon Bolivarom da nema niceg loseg u podrzavanju kluba iz svog grada ili dela grada u kome navijac zivi medjutim to ne znaci da treba podrzavati svaki klub iz svog grada ili dela grada. Recimo ako su klub osnovali reakcionari, ako predstavlja interese burzoazije a ne radnicke klase ili ako su mu organizovane navijacke strukture desnicarske ne treba podrzavati takve klubove. Takodje, zbog lokal-patriotizma pripadnik radnicke klase nikada ne treba mrzi niti stvara rivalstvo sa pripadnicima radnicke klase iz drugih sredina. Sportsko nadmetanje da ali mrznja zbog podrske razlicitim klubovima je besmislena. To samo deli radnicku klasu. Ideoloska pripadnost je razumljiva demarkaciona linija medju organizovanim navijacima ali lokal-patriotizam nikako ne moze biti nesto sto ih razdvaja.
Na zalost tradicija da radnicka klasa podrzava odredjene klubove u Srbiji ne postoji odnosno zaboravljena je. Preciznije receno nikada nisu postojale organizovane navijacke grupe levicarske orijentacije u Srbiji. Bilo je nekih podgrupa pojedinih tifo formacija koje su bile naglaseno antirasisticke ali nikada se nije pojavila levicarska navijacka grupa do sada. U tome treba traziti razlog zasto revolucionarni levicari ne odlaze na sportska borilista organizovano i bodre klubove sa radnickom tradicijom. To naravno ne znaci da toga nece biti. U kapitalistickom drustvu ce definitivno doci do stvaranja ne samo levicarskih navijackih grupa vec i levicarskih klubova.
I na kraju pitanje za Bolivara da li zna ko su tifozi koji podrzavaju Serp i Molot? Pitao sam za njih sekretara Ruskog komunistickog saveza omladine (boljsevika)- RKSM(b) ali oni ne zna nista o navijacima tog tima jer ne prati fudbal. Medjutim, medju navijacima Serpa i Molota sigurno nema clanova RKSM(b) jer bi ih osoba koju sam spomenuo sigurno znala. Zato molim vise informacija o grupi ako Bolivar zna jos nesto.

crveni bataljon

Broj poruka : 7
Datum upisa : 12.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

F.K. RADNICKI BEOGRAD Empty Re: F.K. RADNICKI BEOGRAD

Počalji  Simon_Bolivar 8/1/2012, 23:05

I na kraju pitanje za Bolivara da li zna ko su tifozi koji podrzavaju Serp i Molot? Pitao sam za njih sekretara Ruskog komunistickog saveza omladine (boljsevika)- RKSM(b) ali oni ne zna nista o navijacima tog tima jer ne prati fudbal. Medjutim, medju navijacima Serpa i Molota sigurno nema clanova RKSM(b) jer bi ih osoba koju sam spomenuo sigurno znala. Zato molim vise informacija o grupi ako Bolivar zna jos nesto.

Serp i Molot podrzavaju aktivisti KPRF-a,AKM-a i neki od Redskinsa Moskve (ML linija), koliko sam ja uspeo da zakljucim na osnovu pretrazivanja po internetu.Navijaci ovog kluba su me odmah zaintrigirali jer se na prvi pogled vidi da su fajteri,ulicni militanti, a ne neki koji su zalutali na stadion, pa tek onako dosli da vrse propagandu.

slika :

F.K. RADNICKI BEOGRAD 202kfbo

Evo o vezi sa KPRF-om, ne znam ruski ,ali to je u principu to:

http://www.fcserpimolot.narod.ru/

jos informacija:

http://patria-o-muerte.blogspot.com/ (sajt navijaca)

http://crveniskinhed.blogspot.com/2011/06/fc-serp-i-molot-moskva.html

Simon_Bolivar
Simon_Bolivar

Broj poruka : 87
Datum upisa : 14.10.2008

Nazad na vrh Ići dole

F.K. RADNICKI BEOGRAD Empty Re: F.K. RADNICKI BEOGRAD

Počalji  Admin 29/12/2012, 00:11



Procitao sam tekstove koji su prosledjeni na ruskom. Ocito je da su navijaci Serpa i Molota sovjetski patrioti. Deklarisu se kao nepoliticni i samim tim ne smatraju se komunistima. Medjutim, deklarisu se kao patrioti koji odbijaju caristicku ikonografiju vec prihvataju sovjetsku koju smatraju pobednickom.
U svakom slucaju radi se o pozitivnoj pojavi na ruskoj navijackoj sceni, koja je saveznik komunistima, sovjetski orijentisana i treba je podrzati.


Simon_Bolivar ::
I na kraju pitanje za Bolivara da li zna ko su tifozi koji podrzavaju Serp i Molot? Pitao sam za njih sekretara Ruskog komunistickog saveza omladine (boljsevika)- RKSM(b) ali oni ne zna nista o navijacima tog tima jer ne prati fudbal. Medjutim, medju navijacima Serpa i Molota sigurno nema clanova RKSM(b) jer bi ih osoba koju sam spomenuo sigurno znala. Zato molim vise informacija o grupi ako Bolivar zna jos nesto.

Serp i Molot podrzavaju aktivisti KPRF-a,AKM-a i neki od Redskinsa Moskve (ML linija), koliko sam ja uspeo da zakljucim na osnovu pretrazivanja po internetu.Navijaci ovog kluba su me odmah zaintrigirali jer se na prvi pogled vidi da su fajteri,ulicni militanti, a ne neki koji su zalutali na stadion, pa tek onako dosli da vrse propagandu.

slika :

F.K. RADNICKI BEOGRAD 202kfbo

Evo o vezi sa KPRF-om, ne znam ruski ,ali to je u principu to:

http://www.fcserpimolot.narod.ru/

jos informacija:

http://patria-o-muerte.blogspot.com/ (sajt navijaca)

http://crveniskinhed.blogspot.com/2011/06/fc-serp-i-molot-moskva.html

Admin
Admin
Admin

Broj poruka : 71
Datum upisa : 07.09.2008

https://jugokom-forum.serbianforum.info

Nazad na vrh Ići dole

F.K. RADNICKI BEOGRAD Empty Re: F.K. RADNICKI BEOGRAD

Počalji  Simon_Bolivar 28/5/2013, 21:20

Sablon

F.K. RADNICKI BEOGRAD Sablon
Simon_Bolivar
Simon_Bolivar

Broj poruka : 87
Datum upisa : 14.10.2008

Nazad na vrh Ići dole

F.K. RADNICKI BEOGRAD Empty Re: F.K. RADNICKI BEOGRAD

Počalji  Drug clan 2/7/2014, 18:36

Drugovi da li ste za to da mi napravimo navijacku grupu koja bi bodrila Radnicki Beograd? siguran sam da svako od vas ima prijatelje koji bi nas podrzali u ovome..treba napraviti pravu levicarsku navijacku grupu u srbiji jer takva uopste ne postoji. Sta mislite o tme?

Drug clan

Broj poruka : 1
Datum upisa : 02.07.2014

Nazad na vrh Ići dole

F.K. RADNICKI BEOGRAD Empty Re: F.K. RADNICKI BEOGRAD

Počalji  Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu