Jugoslovenski komunistički forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Dzon MekLejn trockista?!

2 posters

Ići dole

Dzon MekLejn trockista?! Empty Dzon MekLejn trockista?!

Počalji  Simon_Bolivar 1/2/2009, 22:51

Trazio sam neke tekstove o poznatom skotskom socijalisti Dzonu MekLejnu i nailazio na razno-razne tekstove.Jedni ga svrstavaju u podrzavaoca Lenjina i TROCKOG,dok drugi negiraju bilo kakvu povezanost sa reakcionarnim sektaskim idejama permanentne revolucije.Ako moze neko da kaze nesto vise o njemu.Jel on bio marksista-lenjinista,trockista ili obican marksista koji nije ulazio mnogo u raspravu o ideolskim razlikama unutar komunistickog pokreta?
Simon_Bolivar
Simon_Bolivar

Broj poruka : 87
Datum upisa : 14.10.2008

Nazad na vrh Ići dole

Dzon MekLejn trockista?! Empty Re: Dzon MekLejn trockista?!

Počalji  Lukareli 17/2/2009, 01:49

Simon_Bolivar ::Trazio sam neke tekstove o poznatom skotskom socijalisti Dzonu MekLejnu i nailazio na razno-razne tekstove.Jedni ga svrstavaju u podrzavaoca Lenjina i TROCKOG,dok drugi negiraju bilo kakvu povezanost sa reakcionarnim sektaskim idejama permanentne revolucije.Ako moze neko da kaze nesto vise o njemu.Jel on bio marksista-lenjinista,trockista ili obican marksista koji nije ulazio mnogo u raspravu o ideolskim razlikama unutar komunistickog pokreta?

Dzon MekLejn je bio revolucionarni marksista i pristalica Oktobarske revolucije.Zbog toga je u SSSR na godisnjicu njegovog rodjenja izdata i postanska markica sa njegovim likom.
MekLejn nikako nije bio trockista, doduse umro je pre nego sto je Trocki proteran iz SSSR-a ali nikada nije podrzavao ideju "permanentne revolucije".
Medjutim,iako je u principu veoma pozitivna licnost u istoriji komunistickog pokreta MekLejn se ne bio mogao nazvati marksistom-lenjinistom zbog nacional-komunistickih shvatanja koja je izrazavao. Naime,umesto da prihvati politiku Kominterne da svi komunisti u Britaniji,bez obzira na to sto skotski i velski narod imaju pravo na samoopredeljenje do otcepljenja,treba da budu ujedinjeni u okviru Komunisticke partije Velike Britanije(CPGB) on je smatrao da Skoti treba da forimiraju posebnu komunisticku partiju koja bi se borila za nezavisnost od Britanije i koja bi bila potpuno organizaciono odvojena od CPGB. Kominterna je imala sasvim drugaciji stav,poucena primerom delovanja RSDRP(b) koja iako je podrzavala pravo na samoopredeljenje do otcepljenja neruskih naroda ipak imala jedinstvenu organizacionu strukturu jer je to jedini nacin da se dodje do pobede. Takodje,za razliku od naroda Irske koji je listom bio protiv britanske imperijalisticke okupacije,vecina Skota nije ni tada a ne zeli ni sada da zivi van Britanije,sto je bio jos jedan razlog zasto CPGB nije podsticala separatisticke tendencije ikao je priznavala a i sada priznaje pravo skotoskog naroda na samoopredeljenje do otcepljenja.
Dakle,i pored nacional-komunistickih gresaka,MekLejna mozemo smatrati komunistom i boljsevikom.
Lukareli
Lukareli

Broj poruka : 86
ËîęŕöčĽŕ : Beograd,Jugoslavija
Datum upisa : 13.10.2008

http://www.skoj.org.yu

Nazad na vrh Ići dole

Dzon MekLejn trockista?! Empty Re: Dzon MekLejn trockista?!

Počalji  Simon_Bolivar 17/2/2009, 18:07

E havala ti.To sam pitao u medjuvremenu i jednog skotlandjanina koji mi je isto odgovorio da MekLejna treba svrstati u revolucionarne marksiste.Mada sam nasao neki trockisticki tekst gde se kaze da je Dzon MekLejn bio 100% podrzavalac ideja Trockog! Razz Ti ljudi su bas skloni da svojatajaju i lenjina i meklejna i sve zivo progresivno...
Simon_Bolivar
Simon_Bolivar

Broj poruka : 87
Datum upisa : 14.10.2008

Nazad na vrh Ići dole

Dzon MekLejn trockista?! Empty Re: Dzon MekLejn trockista?!

Počalji  Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu